مقاله:تاریخچه ویندوزفون…بخش سوم:ویندوزفون 8

مقاله:تاریخچه ویندوزفون…بخش سوم:ویندوزفون 8

قبلا در مقالاتی با ویندوزفون 7 و ویندوزفون 7.5 آشنا شدید.امروز قصد آشنایی با ویندوزفون 8 را داریم پس با ما همراه باشید.

ویندوزفون 8(Apollo):حرکت به سمت وسوی بزرگی

در سال 2012 مایکروسافت ویندوزفون 8 را معرفی کرد.برای طرفدارن ویندوزفون نسخه 8 از این سیستم عامل هم هیجان انگیز و هم مایوس کننده بود.هیجان انگیز از آن جهت که کم کم ویندوزفون در حال نزدیک شدن به ویندوز کامپیوترها بود .البته این مورد هزینه زیادی هم داشت.همانطور که قبلا ذکر شد گوشیهای ویندوزفون 7 و 7.5 به نسخه 8 آپدیت نشدند واین برای مثلا دارندگان لومیا 900 که یک گوشی فوق العاده ولی با نرم افزاری ناقص بود بسیار دردناک بود.مایکروسافت تلاش کرد انتقادات از عدم آپدیت به نسخه 8 را به تغییرات در هسته سیستم عامل و محدودیت های سخت افزاری ربط دهد.البته میتوان دلایل مایکروسافت را بعد از دیدن ارائه آپدیت های فراوان برای گوشیهایی مثل لومیا 520 قبول کرد.

ویندوزفون 8 پیشرفت های بسیاری نسبت به نسخه های قبلی داشت.یکی از مهمترین آنها پشتیبانی از قابلیت های سخت افزاری جدید مثل ساپورت مموری کارت/NFC و صفحه نمایش های اچ دی بود.البته حافظه داخلی بیشتر هم برای گوشیها در دسترس بود.این پیشرفت ها باعث شد تا شرکای سخت افزاری مایکروسافت گوشیهای فوق العاده ی مثل HTC 8X. Samsung Ativ S و Lumia 920 را عرضه کنند.

اولین و واضحترین تغییر در صفحه استارت اتفاق افتاد جایی که فضای بین کاشی ها کمتر شد و نمای بهتری پیدا کرد.همچنین شخصی سازی های بیشتری هم به کاشی ها اضافه شد.در حای که در ویندوزفون 7 شما فقط میتوانستید رنگ های محدودی برای کاشی های خود انتخاب کنید و سایز کاشی ها قابل تغییر برای برنامه های شخص ثالث نبود در ویندوزفون 8 تمام این محدودیت ها از بین رفت.مایکروسافت همچنین تعدا رنگ های ثابل انتخاب برای کاشی ها را به 20 عدد رساند.

رابط کاربری هم تغییراتی داشت.آیکون ها مسطحتر شدند به خصوص در وان درایو و آفیس این تغییرات بیشتر قابل مشاهده بود. Xbox هم ادغام بیشتری با مرکز بازی پیدا کرد. Zune هم از بین رفت و جای خود را به Music + Videos داد و همینطور برای پخش موسیقی هم Xbox Music در نظر گرفته شد.

نرم افزار کامپیوتر Zune هم از بین رفت ویکی از عذاب آور ترین بخش ویندوز فون های قبلی جای خود را به انتقال راحتتر اطلاعات داد.مرکز بازی هم تغییراتی در رابط کاربری خود داشت.

مایکروسافت دو ویژگی جدید هم به ویندوزفون 8 اضافه کرد. kid’s corner و قابلیت rooms. kid’s corner محیطی قابل شخصی سازی برای کار بچه ها با گوشی بود.قابلیت دوم هم که rooms نام داشت برای ارتباط بین اعضای خانواده بود.البته فقط کسانی که دارای گوشی ویندوزفون بودند.به وسیله این قابلیت کاربران قادر بودند تقویم ویادداشت ها را بین خود به اشتراک بگذارند و همچنین چت گروهی داشته باشند.البته این قابلیت هیچگاه مورد استقبال گسترده قرار نگرفت.

مایکروسافت نرم افزار wallet app را هم منتشر کرد که یک نرم افزار کیف پول بود.و قابلیت این را داشت که از طریق NFC هم بتوانید پرداخت های خود را انجام بدهید.البته این قابلیت هم هیچگاه مورد توجه قرار نگرفت.

ویندوزفون 8 با خود اینترنت اکسپلورر 10 را هم به همراه داشت.در حالی که این نرم افزار برای مرور صفحات وب عالی بود ولی در نسخه موبایل مشکلات زیادی داشت.اندروید و ios از استاندارد webkit پشتیبانی میکردند در حالی که اینترنت اکسپلورر 10 از این قابلیت بهره مند نبود.به همین دلیل بعضی سایت ها با  ie 10 سازگار نبودند.حالت دیدن تب های مختلف هم عذاب آور بود و هم فقط از 6 تب پشتیبانی میکرد.ویدیوهای HTML5 هم پشتیبانی نمیشدند.همه اینها باعث شده تجربه اینترنت در ویندوزفون 8 کاملا متوسط باشد.

نرم افزار پیشفرض دوربین هم که برای تمام کاربران HTC, Samsungو Nokia در دسترس بود تغییراتی داشت.گزینه هایی مانند فعالسازی فلش که قبلا مخفی شده بودند حالا در جلوی چشم کاربر قرار داشتند.قابلیت بزرگی که اضافه شد استفاده از لنزها بودند.که شما به وسیله آن میتوانستید از برنامه هایی مثل Twitter, Vine و… در دوربین استفاده کنید.

دیگر بهبود ویندوزفون 8 در مرکز Office بود. OneNote هم از آفیس جدا شد وبه نرم افزاری مستقل تبدیل شد. OneDrive هم یکپارچگی بیشتری با سیستم عامل پیدا کرد.قابلیت دانلود نقشه های آفلاین هم به نرم افزار نقشه اضافه شد.

ویندوزفون یک سیستم عامل بسته بود واین به معنای آن بود که کاربر قادر نبود مشکلات احتمالی را حل کند وباید منتظر ارائه آپدیت ازمایکروسافت میماند.ویندوزفون 8 مشکلات عمده ای در storage management یا مدیریت حافظه داشت.زمانی که شما از ویندوزفون استفاده میکردید فایل های کش مربوط به نرم افزارها و تصاویر در وان داریو ذخیره میشد و شما قادر به حذف آنها نبودید.در نهایت این باعث پر شدن فضای گوشی میشد تا اینکه مجبور به هارد ریست میشدید.این مشکل بیشتر در گوشیهایی مثل HTC 8S و  Lumia 8XX وجود داشت.شرکای مایکروسافت قصد داشتند این مشکل را حل کنند ولی تا Windows Phone 8.1 حل این مشکل امکان پذیر نبود.

ویندوزفون 8 ادامه داستان ویندوفون 7 بود.با اینکه تغییرات بزرگی داشت ولی تجربه این سیستم عامل همان ویندوزفون 7 بود.ویندوزفون 8 هنوز از نداشتن مرکز اعلانات رنج میبرد.پشتیبانی از فرمت های ویدیویی بسیار ضعیف بود و تنوع سخت افزاری هم کم بود.حتی نوکیا که قصد داشت این محدودیت های سخت افزاری را از بین ببرد در نهایت سه گوشی تقریبا مشابه با لومیا 920 یعنی (928/925/1020) را عرضه کرد.داستان برنامه ها هنوز هم ناقص بود.بسیاری از برنامه های سرشناس وجود نداشتند و برنامه سازان هنوز اشتیاقی به ساختن برنامه برای ویندوزفون نداشتند.در کل ویندوزفون 8 یک احساس ناقص بود.ایده های بسیار خوبی داشت ولی  این ایده ها در چنگال محدودیت های سخت افزار و نرم افزاری گرفتار شده بودند.ویندوزفون 7 دو سال پیش عرضه شده بود. iOS6 و اندروید جیلی بین هم از راه رسیده بودند ولی ویندوزفون 8 به وضوح با آنها فاصله داشت.

در حالی که ویندوزفون 7 عرضه شد.یک گروه کامل از شرکای سخت افزاری آماده عرضه محصولات خود بودند ولی این تعداد در ویندوزفون 8 فقط به 4 عدد رسید.از بین این 4 تا هم فقط نوکیا وفاداری خود به ویندوزفون را اثبات کرد.و بقیه صرفا دستگاههای پرزرق وبرقی مثل Ativ S NeoوHTC 8XT و همینطور گوشیهای هواوی را عرضه کردند ولی آنها را از یاد بردند.نوکیا به تسلط خود بر بازار ویندوزفون ادامه میداد.دستگاههایی مانند Lumia 1020 و 925 مورد استقبال قرار گرفتند .در سال 2013 حدود 30 میلیون لومیا فروخته شده بود ولی این کافی نبود چرا که سهم ویندوزفون در بین سیستم عامل های دیگر فقط 3 درصد بود.تا قبل از رسیدن به ویندوزفون 8.1 ویندوزفون 8 سه آپدیت دریافت کرد.

1.بروز رسانی با کدنام Portico

اولین بروزرسانی با نام Portico یک آپدیت جزیی پراز بهبودهای جزیی و رفع اشکال بود.اولین آنها قابلیت روشن نگه داشتن وایفای در هنگام خاموش شدن صفحه نمایش بود که قبلا وجود نداشت.این قابلیت برای صرفه جویی در مصرف داده و باطری مورد نیاز بود.قابلیت پیش نویس پیام ها یا همانdrafts هم به این نسخه ویندوزفون اضافه شد.

2.آپدیت GDR2

این بروزرسانی اجازه میداد تا شرکای سخت افزاری مایکروسافت نرم افزار پیشفرض دوربین خود را بسازند وبا دکمه شاتر آن را فعال کنند.همچنین قابلیت اعمال محدودیت بر روی مصرف اینترنت هم اضافه شد.

3.آپدیت سوم

آپدیت سوم بزرگترین بروزرسانی ویندوزفون 8 بود زیرا محدودیت های سخت افزاری برداشته شد و حالا ویندوزفون از سخت افزارهای 4 هسته ای و صفحه نمایش های فول اچ دی هم پشتیبانی میکرد.همین عامل باعث شد تا گوشیهای فوق العاده ای مانند Lumia Icon, 1520 و Samsung Ativ SE عرضه شوند.همینطور قابلیت دریافت آپدیت های بعدی برای کاربران دولوپر هم اضافه شد که در بهبود تجربه کاربری برای آپدیت های بعدی کمک شایانی کرد.

قابلیت قفل کردن چرخش صفحه بالاخره به تنظیمات اضافه شد.مدیریت حافظه هم بهبودهایی داشت .همینطور شما قادر بودید در منوی مولتی تسکینگ بار زدن دکمه “X” برنامه ها را ببندید.

مرکز موسیقی هم بهبودهایی از جمله افزایش سرعت و هماهنگی بیشتر با گوشیهای پایین رده را شامل شد.در مقاله بعدی با ویندوزفون 8.1 در خدمت شما هستیم.

منبع:wmpoweruser

ترجمه شده توسط محمدرضا بخشنده وبرای سایت www.winhome.ir میباشد/کپی از آن فقط با ذکر نام مترجم و سایت وینهوم مجاز است

1+

درباره نویسنده

محمدرضا بخشنده

محمدرضا بخشنده هستم.علاقه زیادی به فناوری و تازه های دنیای موبایل دارم.خوشحالم که در این سایت در خدمت شما هستم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ