مقاله:سامانتا و کورتانا ! آیا سیستم عامل One به واقعیت تبدیل خواهد شد ؟

مقاله:سامانتا و کورتانا ! آیا سیستم عامل One به واقعیت تبدیل خواهد شد ؟

حتما شما هم فیلم Her محصول 2013 را دیده اید، فیلمی که مورد توجه جشنواره ها قرار گرفت و در چند رشته ی هنری در جشنواره ی اسکار نامزد دریافت جایزه شد، و سر انجام به عنوان بهترین فیلم نامه غیراقتباسی جایزه اسکار گرفت. اشتباه نکنید این یک مقاله راجع به فیلم نیست ! در ادامه همراه باشید تا متوجه موضوع بسیار متفاوت و جالب این مقاله شوید.

ماجرای این فیلم در سال 2025 اتفاق می افتد، شخصی به نام تئودور توامبلی ( با بازی خواکین فینیکس) که شخصیتی تنها دارد و در شرکتی کار می کند که نامه‌های زیبا و عاطفی برای متقاضی‌هایی که خود قادر به نگارش چنین نامه‌هایی نیستند، می‌نویسد. داستان از آنجا جالب می شود و مورد بحث ماست که تئودور در تبلیغاتی با سیستم عاملی به نام One آشنا می شود. ( OS 1 )

او این سیستم عامل را بر روی کامپیوتر خود نصب میکند. این سیتم عامل هوشمند بوده و به خوبی بر روی هر دو دستگاه او یعنی کامپیوتر شخصی و موبایلش هماهنگ می شود. این سیتم عامل دستیار صوتی هوشمندی به نام سامانتا (Samantha) دارد ! بله درست متوجه شدید. این فیلم شباهت زیادی به رویا و شاید هدف مایکروسافت دارد که در سال 2013 اکران شد. در ادامه به قابلیت های این سیتم عامل که شاید نسل های بعدی سیستم عامل های واقعی باشد و همچنین شباهت های سامانتا با کورتانا را با هم بررسی میکنیم.

دستیار صوتی سامانتا در سیستم عامل One در فیلم Her

در این فیلم سیستم عامل One آنچنان هوشمند است که دستیار صوتی آن یعنی سامانتا همانند یک انسان با تئودور صحبت میکند. شوخی طبعی میکند. احساسات را از خود بروز میدهد و احساسات شخص مقابلش را حتی از میان کلامش درک میکند. همدردی میکند، ناراحت می شود، حتی می تواند قطعات موسیقی بنوازد و نقاشی کند و در نهایت حتی می تواند عاشق شود !

این سیتم عامل به وسیله ی دوربینی که بر روی گوشی وجود دارد می تواند محیط پیرامون خود را پردازش کند و در واقع ببیند ! و با محیط و اطرافیان ارتباط بر قرار کند. تئودور در قسمتی از فیلم چشم هایش را می بندد و موبایلش را به طرف جلو میگیرد، سامانتا او را راهنمایی می کند که به کجا برود. در این قسمت از فیلم سامانتا دستیار صوتی سیستم عامل One از تئودور میخواهد چشمهایش را ببندد و تئودور را به جایی میبرد که قافلگیر می شود.

دستیار صوتی کورتانا در سیستم عامل ویندوز

جالب اینجاست که کورتانا در سال 2014 انتشار داده شد. در حالی که فیلم Her محصول 2013 است.

به نظر شما نام سامانتا و کورتانا کمی بهم شبیه نیست ؟ گویا که یک نوع سلیقه ی مشترک این دو اسم را برای این سیستم عامل ها انتخاب کرده است. از آن گذشته ، نظر شما راجع به شباهت لوگوی این دو سیستم عامل چیست ؟

3+

درباره نویسنده

میثم رضازاده

میثم رضازاده هستم. کارشناس نرم افزار و طبعا علاقمند به دنیای کامپیوتر و البته موسیقی :) امیدوارم بتونم مطالب مفیدی رو براتون تهیه کنم.

مطالب مرتبط

4 نظر

  1. Mojzkh
    0

    درواقع سامانتا هم یک چتبات بوده اگه تجربه استفاده از چتباتها رو در قدیم داشته باشید . بنابراین این اسم برای مردم برای ربات اشنا تر بود مایکروسافت رو نمیشه به این این فیلم لینک داد شاید بهتر باشه کرتانارو به نسل توسعه یافته تر همون چتباتها ربط داد که یه روند طبیعیه .

    0
    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ